Верховна Рада заборонила обмеження вільного проходу узбережжями водойм

|  23. 01. 2020

29 жовтня 2019 року ухвалено законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення безперешкодного доступу громадян до узбережжя водних об’єктів для загального водокористування», який забороняє обмежувати доступ людей огорожами чи іншими конструкціями до узбережжя морів, річок та інших водойм.

Для забезпечення виконання цього Закону, 16 січня ц.р. відбулось засідання комісії по обстеженню річки Рось та внесенню пропозицій щодо її екологічного стану та благоустрою водоохоронних зон на території міста Біла Церква (голова комісії – заступник міського голови Анатолій Кравець).

Річ у тім, що огорожі чи інші конструкції, які перешкоджають доступу людей до берегів та були встановлені до набуття чинності даного закону, мають бути демонтовані протягом 3 місяців. Огорожі мають демонтуватися їх власниками протягом 10 днів після отримання письмової вимоги виконавчого органу міської ради. У разі якщо вони цього не зроблять, конструкції буде демонтовано примусово.

Присутні члени комісії обговорили зміни до законодавства та алгоритм дій для забезпечення його виконання. Одним з перших кроків вирішено розробити нормативний документ, який буде визначати порядок демонтажу огорож або інших конструкцій, що перешкоджають доступу громадян до берегів річок та водойм в межах Білої Церкви. Після чого відповідний документ буде винесено на розгляд органу місцевого самоврядування.

Як зазначила начальник відділу охорони навколишнього природного середовища департаменту житлово-комунального господарства міської ради Тетяна Гапонова:  «Комісія по обстеженню річки Рось та внесенню пропозицій щодо її екологічного стану та благоустрою водоохоронних зон на території міста Біла Церква створена рішенням виконкому 25 червня минулого року. За цей час членами комісії обстежено санітарно-екологічний стан Білоцерківського середнього водосховища (відрізок річки Рось від Дендропарку «Олександрія» до греблі). Ми вже маємо розуміння, де є об’єкти, які перешкоджають доступу людей до узбережжя річки Рось на цьому відрізку, порушуючи норми нового закону. Згодом буде обстежено решту річки та інші водойми в межах Білої Церкви та визначено власників огорож або інших конструкцій, що перешкоджають доступу громадян до берегів і підлягають демонтажу».

Питання, пов’язані з вільним доступом до водойм  регламентуються Водним кодексом України. Зокрема у статті 47 ВКУ зазначено, що «Загальне водокористування здійснюється громадянами для задоволення їх потреб (купання, плавання на човнах, любительське і спортивне рибальство, водопій тварин, забір води з водних об'єктів без застосування споруд або технічних пристроїв та з криниць) безкоштовно, без закріплення водних об'єктів за окремими особами та без надання відповідних дозволів». Тож прийнятий законопроєкт урегулює і спростить роботу відповідальних органів для забезпечення законного права громадян.