Ризики потрапляння населення у ситуацію торгівлі людьми та можливості отримання допомоги постраждалими

Дата :
2014-07-11

Відповідно до Закону України «Про протидію торгівлі людьми» торгівля людьми – це здійснення незаконної угоди, об'єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, у тому числі сексуальної, з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини або із застосуванням чи погрозою застосування насильства, з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи, яке відповідно до Кримінального кодексу України визнається злочином.

Торгівля людьми може відбуватися у різних формах. Серед них:

- торгівля людьми з метою сексуальної експлуатації;

- торгівля людьми з метою трудової експлуатації (примусова праця);

- торгівля людьми з метою використання у жебракуванні;

- торгівля людьми з метою вилучення органів;

- проведення дослідів над людиною без її згоди;

- примусова вагітність;

- торгівля людьми з метою використання у збройних конфліктах;

- торгівля людьми з метою втягнення у злочинну діяльність;

- усиновлення/удочеріння з метою наживи тощо.

Процедура встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми (відповідно до Закону України «Про протидію торгівлі людьми»,ст. 15)

1.Особа, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, має право звернутися до відділу у справах сім’ї та молоді  Білоцерківської міської ради із заявою про встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми та до органів внутрішніх справ щодо захисту прав і свобод.

2. Обов'язковою складовою процедури встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, є проведення посадовою особою відділу у справах сім’ї та молоді співбесіди з особою, щодо якої розглядається питання про встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, із заповненням опитувального листа.

3. У разі прийняття рішення про встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, їй видається довідка.

У разі відмови у встановленні статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, заявник має право оскаржити таке рішення у судовому порядку.

4. Статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, встановлюється на строк до двох років.

Строк дії статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, може бути продовжено за обґрунтованим поданням органом місцевого самоврядування не більш як на один рік.

Особа, якій встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, має право на забезпечення особистої безпеки, поваги, а також на безоплатне одержання:

- інформації щодо своїх прав та можливостей, викладеної мовою, якою володіє дана особа;

- медичної, психологічної, соціальної, правової та іншої необхідної допомоги;

- тимчасового розміщення, за бажання постраждалої особи та у разі відсутності житла, в закладах допомоги для осіб, які постраждали від торгівлі людьми, на строк до трьох місяців, який у разі необхідності може бути продовжено за рішенням місцевої державної адміністрації зокрема у зв’язку з участю особи в якості постраждалого або свідка у кримінальному процесі;

- відшкодування моральної та матеріальної шкоди за рахунок осіб, які її заподіяли у порядку, встановленому Цивільним кодексом України;

- одноразової матеріальної допомоги у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

- допомоги у працевлаштуванні, реалізації права на освіту та професійну підготовку.

Перелік установ та організацій, які надають допомогу особам, які постраждали від торгівлі людьми:

1.  Відділ у справах сім’ї та молоді Білоцерківської міської ради

м. Біла Церква, бульвар 50-річчя Перемоги, 86; тел.: (04563) 6-25-36, 6-67-31;

2. Білоцерківський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

м. Біла Церква, бульвар 50-річчя Перемоги, 113; тел.: (04563) 6-83-11;

3. Сектор боротьби із злочинами пов’язаними  із торгівлею людьми МВ ГУМВС України в Київській області (з обслуговування м. Біла Церква та Білоцерківського району)

м. Біла Церква, вул. Привокзальна, 3-А; тел.: (04563) 5-22-87