Перші кроки до незалежності (23 роки тому). За документами Державного архіву Київської області.

Дата : 
2014-08-22

Розпочата партійно-державним керівництвом СРСР на чолі з М.С. Горбачовим у 1985 році «революція зверху» була закономірною реакцію на глибоку соціально-політичну та економічну кризу, що охопила країну і суспільство. Курс на перебудову призвів до руйнування тоталітарної системи, визвав кардинальні зміни державно-правового характеру.

У Державному архіві Київської області зберігається ряд документів Київського обкому КПУ та Виконавчого комітету Київської обласної ради народних депутатів, що висвітлюють історичні події, які змінили світ протягом останніх 6 місяців 1991 року, та їх вплив на суспільно-політичне життя Київщини.

У зв’язку з державним переворотом, що відбувся у Москві 19 – 21 серпня 1991 року, Верховна Рада України 24 серпня 1991 року прийняла Акт проголошення незалежності України. Однак, згідно з чинним на той час законодавством, питання про реалізацію права народу України на самовизначення виходило за межі компетенції Верховної Ради УРСР і мало вирішуватися виключно Всеукраїнським референдумом. Тому, того самого дня, крім Акту проголошення незалежності України, було прийнято й Постанову Верховної Ради УРСР «Про проголошення незалежності України», якою, зокрема, передбачалося провести 1 грудня 1991 р. Всеукраїнський референдум на підтвердження Акту проголошення незалежності України.

Київська обласна рада народних депутатів в світлі згаданих подій на 7 сесії 21 скликання, що відбулася 10 вересня 1991 року прийняла також ряд важливих документів, що зберігаються в Державному архіві Київської області (далі – державний архів). Знайомство з їх змістом показує, що народні обранці у той доленосний час не завжди були одностайними у своїх рішеннях, досягали консенсусу в гарячих дебатах.

Одними з перших рішень Київської обласної ради були:

1. Про створення тимчасової комісії для перевірки діяльності посадових осіб, органів влади, управління, об'єднань і організацій у зв’язку з переворотом 19 – 21 серпня 1991 року. Це рішення приймається відповідно до Постанови Президії Верховної Ради України «Про створення Тимчасової комісії Президії Верховної Ради України для перевірки діяльності посадових осіб, органів влади, управління, об'єднань і організацій у зв’язку з переворотом 19 – 21 серпня 1991 року» та враховуючи зауваження голів постійних комісій обласної ради народних депутатів. Тимчасова комісія складалася з 15 чоловік і діяла до 7 липня 1992 року.

2. Про підняття на будинку обласної ради синьо-жовтого прапора. (Цю пропозицію на сесію виніс депутат А.П. Щекін).

Текст цього рішення був наступного змісту: «У зв’язку з проголошенням Верховною Радою України Акта про державний суверенітет України та підняттям над будинком Верховної Ради України історичного національного синьо-жовтого прапора, що символізує миролюбну Українську державу в образі чистого неба і хлібного лану обласна рада народних депутатів вирішила: до проведення всенародного референдуму про державну символіку та прийняття Конституції України підняти на будинку обласної ради народних депутатів поряд з державним червоно-лазуровим національний синьо-жовтий прапор». Історичне рішення було підписане головою Київської обласної ради – В. Сіньком.

Якщо питання про створення тимчасової комісії для перевірки діяльності посадових осіб та підняття національного прапора України над будівлею Київської обласної ради були прийняті одноголосно, то дебати щодо включення до порядку денного сесії питання стосовно підтримки рішення Верховної Ради України про державний суверенітет України та політичну ситуацію в області 19 – 21 серпня 1991 року пройшли складно. Частина депутатів вважала, що ці питання відносяться виключно до компетенції Верховної Ради і як висловився один з представників народу, «усе вже вирішено». Проте після нетривалої дискусії обидва ці питання були поставленні на голосування. Як показав підрахунок голосів за перше питання проголосувало всього 41 депутат, а за друге – лише 14 депутатів з 87 обранців. Тобто рішення не були прийняті з першого разу.

І лише переконливий виступ голови Славутицької міської ради народних депутатів, депутата – Удовиченка В.П. зрушив це питання з мертвої точки. Він у своїй промові звернувся до депутатів Київської обласної ради і сказав наступне: «Я хотів би звернутися до депутатів. Дорогі товариші! Ми сьогодні не можемо не з'ясувати питання про оголошення акту незалежності. Я хотів би, щоб Ви правильно зрозуміли. Сьогодні незалежність ще не підтверджена. За міжнародним правом вона набуває чинності, коли це прийме народ України, який висловить свою думку 1 грудня. Населенню області, яке дивиться на своїх депутатів, треба знати нашу позицію. Чому ж ми сьогодні відхилили таке питання? Давайте сьогодні, як народні обранці самовизначимося, розглянемо, завтра повернемося, але це дуже важливе питання, політичне питання, і ми повинні висловити свою думку. Якщо в основний порядок денний не включаємо, то давайте розглянемо це питання в «Різному», але свою думку з цього приводу висловимо». Його промову підтримали ряд депутатів і доручили йому підготувати проект рішення та звернення до громадян області з цього питання.

Після розгляду основних питань сесії Удовиченком В.П. було зачитано Звернення до жителів Київщини. Зміст цього звернення був такий:

«Київська обласна рада народних депутатів підтримує рішення Верховної Ради республіки про проголошення незалежності Української держави, як таке, що відповідає сподіванням і прагненням нашого народу.

Ми за економічну, культурну та духовну співдружність суверенних держав, котрі виокремились із колишнього СРСР, як основу взаємовигідної співпраці в усіх сферах життя в ім'я миру, демократії і суспільного прогресу.

Депутати обласної ради вважають своїм основним завданням нормалізацію економічної і політичної ситуації в області, прийняття рішень, спрямованих на зміцнення основ нашої державності.

Звертаємося до депутатів рад всіх рівнів Київської області, до трудових колективів, політичних партій і громадських організацій, до всіх виборців підтримати нас і на Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року проголосувати за незалежність України і створення самостійної Української держави – України.

Переконані, що це буде на благо наших дітей і внуків, на благо прийдешніх поколінь.

Київська обласна рада народних депутатів. 10 вересня 1991 року».

З другої спроби Звернення до жителів Київщини стосовно проголошення незалежності Української держави приймається депутатами Київської обласної ради одноголосно.

Ця відозва була направлена для опублікування до популярних періодичних видань Київщини, таких як газети «Київська правда», «Сільські вісті». «Голос України» та «Вечірній Київ».

1 грудня 1991 року відбувся Всеукраїнський референдум на який було винесено лише одне питання «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?». Референдум, який відбувся у намічені строки, не залишив жодних сумнівів у його позитивному результаті. 90,32% громадян, які брали участь у референдумі, на питання бюлетеня відповіли: «Так, підтверджую». Позитивну відповідь дало населення всіх областей України і Криму, незалежно від їх національного складу.

Громадськість Київщини, як і вся Україна, взяла активну участь у Всеукраїнському референдумі. Як свідчить протокол Київської обласної комісії з Всеукраїнського референдуму про результати підрахунку голосів у голосуванні в Київській області взяли участь 1259129 громадян. З них 1202773 або 95,52% громадян проголосувало за незалежність України.

Також, 1 грудня 1991 року Україна обрала першого президента своєї держави. Як відомо, посаду Президента Української РСР було засновано законом від 5 липня 1991 року. До виборчого бюлетеня по виборах Президента України було включено 6 кандидатів — В. Гриньова, Л. Кравчука, Л. Лук'яненка, Л. Табурянського, В. Чорновола, І. Юхновського. По Київському виборчому округу № 12, який складався з 1360 виборчих дільниць свій голос за Л. Кравчука віддав 830901 громадянин, друге місце по округу зайняв – В. Чорновіл, який отримав 267293 голоси виборців.

Прийняття Декларації про державний суверенітет України від 16 липня 1990 року, Акта про незалежність України від 24 серпня 1991 року, підтвердженого результатами Всеукраїнського референдуму 1 грудня 1991 року, знаменували новий етап розвитку України як самостійної, суверенної держави.

Постанова ЦВК по виборах Президента України та з Всеукраїнського референдуму від 10 жовтня 1991 року

Протокол Київської обласної комісії з Всеукраїнського референдуму про результати підрахунку голосів. 1 грудня 1991 року

 

 

Автор – головний спеціаліст відділу використання документів та інформаційних технологій Державного архіву Київської області – Микола Миколайович Корінний