ПРАВОВА ДОПОМОГА УЧАСНИКАМ АТО ТА ЇХ СІМ’ЯМ

Дата : 
2014-09-01

Заступник голови Київської облдержадміністрації, керівник обласного штабу допомоги учасникам АТО та їх сімям Дмитро Христюк дає відповіді на поширені юридичні питання, проблематика яких стосується військовослужбовців, призваних під час мобілізації 2014 року.

-                     Як проходить процес  встановлення статусу учасника бойових дій військовослужбовцям Збройних Сил України, які беруть (брали) участь в антитерористичній операці?

            Учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці Збройних Сил України, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також брали участь в антитерористичній операції (відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»).

            Перелік осіб, що є  учасниками бойових дій, визначено пунктом 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», він включає наступні категорії осіб:

            - військовослужбовці (резервісти, військовозобов’язані) та працівники Збройних  Сил  України,  Національної гвардії України, Служби   безпеки України,  Служби  зовнішньої  розвідки  України, Державної    прикордонної    служби   України; 

            - особи   рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх  справ  України,  Управління державної охорони України, Державної   служби  спеціального  зв’язку  та  захисту  інформації України,   інших утворених відповідно до законів України військових формувань,  які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції,  забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах    антитерористичної    операції,   а   також працівники підприємств,   установ,   організацій,  які  залучалися  та  брали безпосередню  участь  в  антитерористичній  операції  в районах її проведення у порядку, встановленому законодавством.

            З метою обліку особового складу командиром військової частини видається відповідний наказ (по стройовій частині) про відрядження в райони проведення антитерористичної операції, а також інформація про участь військовослужбовців в антитерористичній операції заноситься до особової справи або військового квитка та засвідчується командиром військової частини та гербовою печаткою.                            Видачу посвідчень учасника бойових дій військовослужбовцям за відповідними рішеннями буде організовано Департаментом кадрової політики Міністерства оборони України та Головним управлінням персоналу Генерального штабу Збройних Сил України, а військовозобов’язаним, призваним на військову службу під час мобілізації —обласними та Київським міським військовими комісаріатами.

Законодавча база: Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

- Як відбувається призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця?

            Одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів виплачується відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (із змінами), у порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013р. №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори або для проходження служби у військовому резерві”.                                                       

            Однією з підстав для отримання одноразової грошової допомоги є загибель (смерть) військовослужбовця, військовозобов’язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві. Цей вид допомоги оформлюється та виплачується членам сімей, батькам та утриманцям загиблого (померлого) — через обласні військові комісаріати та Київський міський військовий комісаріат.                                                                                                                                  

            Згідно чинного законодавства розмір одноразової допомоги  становить 609 тис. грн. (500-кратний прожитковий мінімум, встановлений законодавством, у 2014 році — 1218 грн.).

            Особи, які мають право на одноразову допомогу звертаються з документами, зазначеними у наведеному нижче переліку, до обласного військового комісаріату. Комплект документів перевіряється та надсилається за належністю до Департаменту фінансів Міністерства оборони України для розгляду Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги, після чого вони подаються  Міністру оборони України для прийняття рішення.                                                      У разі прийняття позитивного рішення кошти перераховуються обласному військовому комісаріату (військовій частині), до якого були подані документи, для виплати одноразової допомоги, отримувачам в порядку черговості відповідно до дати подання документів після отримання Міністерством оборони коштів, передбачених на ці цілі.                                

            Перелік необхідних документів на одержання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця:

- заява кожної повнолітньої особи, яка має право на отримання допомоги, а в разі наявності неповнолітніх дітей — іншого з батьків про виплату одноразової грошової допомоги (стандартний бланк є у відповідному військкоматі або військовій частині);

-  копія свідоцтва про смерть військовослужбовця (оригінал видають органи РАГС за місцем проживання);

- витяг із наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (надає військова частина);

- повідомлення військової частини про смерть військовослужбовця (надсилається військовою частиною  у  військовий комісаріат за місцем проживання);

- копія лікарського свідоцтва про смерть;

- копія постанови уповноваженої комісії про встановлення причинного зв’язку загибелі (смерті), акт розслідування щодо обставин загибелі військовослужбовця (складається командиром військової частини або військовою службою правопорядку Збройних Сил України або правоохоронними органами (прокуратурою, міліцією, Службою безпеки України));

-копія довідки органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про склад сім’ї військовослужбовця, військовозобов’язаного чи резервіста (ЖЕК, або КЕЧ);                                                                    

- витяг із послужного списку особової справи про склад сім’ї військовослужбовця (видає військова частина);

- копія свідоцтва про шлюб — для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);

- копія свідоцтва про народження дитини — для виплати одноразової грошової допомоги дитині;

- копія свідоцтва про народження військовослужбовця — для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого);

- копія паспорту та ідентифікаційного номеру кожного повнолітнього члену сім’ї.

            Всі копії завіряються у районному військовому комісаріаті, який приймає документи для виплати одноразової допомоги.

Законодавча база:

1. Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». 2. Постанова Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013р. №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори або для проходження служби у військовому резерві».

Для отримання   додаткової інформації  звертайтеся за тел.:(044) 286-87-80.