Публічна консультація на тему медичної реформи

|  19. 02. 2018

19 лютого в Білій Церкві відбулася публічна консультація з питань реформи системи охорони здоров’я в рамках заключного етапу Всеукраїнського туру «ЗміниТи: взаємодія заради змін». Захід був організований Міністерством охорони здоров’я України спільно з ГО «Центр UA» та коаліцією громадських організацій «Реанімаційний пакет реформ». Метою туру є збір пропозицій від представників найактивніших спільнот місцевих  громад для розробки системних змін в Україні в галузі охорони здоров’я.

Розпочинаючи зустріч, міський голова Геннадій Дикий наголосив, що такі заходи дадуть можливість безболісно провести реформи, а зокрема у медичній галузі, які зазвичай сприймаються людьми непросто, і всю інформацію, отриману під час заходу, лікарі зможуть донести до їхніх колективів та пацієнтів. Це дасть змогу провести реформу з максимально корисним результатом для людей.

Під час зустрічі в.о. міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун відмітила, що спільно з народними депутатами триває опрацювання закону щодо зміни системи фінансування та надання фінансових гарантій, надання медичних послуг, створено підкомітет, який стежить за змінами, за потребою перенаправляти до Верховної Ради України висловлені під час публічних консультацій запитання та проблеми.

Уляна Супрун відмітила, що заплановані зміни, зокрема в системі оплати медичних послуг, мають відбутися не одразу, а поступово. Для повного переходу на нову систему функціонування медичної галузі знадобиться близько трьох років. Зокрема, з квітня ц.р. розпочнеться кампанія з обрання сімейних лікарів, буде підготована електронна система охорони здоров’я iHealth, яка спростить укладання договорів жителів міст із сімейними лікарями тощо.

Інша зміна в галузі охорони здоров’я відбудеться 1 липня ц.р. і стосуватиметься оплати за медичні послуги, які надаються на первинній ланці – зокрема, відбудеться перехід від субвенції до фінансування за кожного пацієнта.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1032, яка вже набула чинності, будуть запроваджені конкурси на посади головних лікарів, які будуть проходити за участю представників місцевої влади, громадських організацій, трудових колективів медичних закладів тощо. До того ж, нині створюється Національна служба здоров’я України, і вже оголошено конкурс на керівника нової структури; здійснюється підбір кадрів для управління електронною системою охорони здоров’я iHealth тощо.

«До 2020 року Національна служба здоров’я України буде сплачувати за послуги на вторинній і третинній ланках, тож потрібно буде розробити механізм такої оплати, правильно прорахувати вартість послуг, розмір заробітної плати лікарів, передбачити кошти на розвиток медичної галузі тощо», - наголосила Уляна Супрун.

Радник в.о. міністра охорони здоров’я Олександр Ябчанка ознайомив присутніх із проектом «ЗміниТи: взаємодія заради змін», відмітивши, що у 2017 році було проведено два повних турів по Україні. Перший стосувався загальної концепції  системи фінансування охорони здоров’я України, другий – реформи спеціалізованої та високоспеціалізованої ланки медичної допомоги. За результатами двох турів був виданий наказ Міністерства охорони здоров’я стосовно нормативно-правових актів, які підлягають змінам. Крім того, низку змін було внесено до відповідних законів.

Тож під час обговорення присутні зосередили увагу довкола таких питань, як автономізація закладів охорони здоров’я, механізми фінансування закладів охорони здоров’я, тарифи на медичні послуги, вплив медичної реформи на медичні заклади не тільки в містах, але й селах, медичне обслуговування в закладах освіти, впровадження страхової медицини тощо.

Учасники зустрічі, відповідно до усталеної концепції їх проведення, обговорили варіанти вирішення озвучених проблем та спрогнозували очікування від впровадження того чи іншого варіанту.

У заході взяли участь: депутат Київської обласної ради Наталія Бігарі, депутати Білоцерківської міської ради, радник міського голови Микола Антонюк, начальник управління охорони здоров’я Білоцерківської міської ради Денис Яблонський, головні лікарі медичних закладів Білоцерківського госпітального округу, представники громадськості, журналісти місцевих ЗМІ.